A Thesaurus Mediaevalis az ELTE BTK Művészettörténeti Intézetének keretében működő kutatási program, amely a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával kezdte meg működését 2017-ben. A program első öt évében hét kutató – művészettörténész, régész és építész – öt helyszínen, megközelítőleg 6000, nagyrészt ismeretlen középkori faragvány feldolgozását tűzte ki célul. A helyszíneket a középkori Magyarország legjelentősebb egyházi épületei közül választottuk ki (Pilis, ciszterci apátság; Esztergom, középkori székesegyház; Eger, középkori székesegyház; Veszprém, középkori székesegyház; Pécs, középkori székesegyház). A program elején kijelölt épületek mellett további helyszínekről származó részkutatások eredményeit is publikáljuk (pl. Somogyvár, bencés apátság; Óbuda, Szent Péter-prépostság). A feldolgozott kőfaragványok ismerete kiemelkedően fontos a terület művészettörténeti értékeléséhez.
A program keretében a középkori művészet kutatói számára elsősorban feltáró és anyagközlő munkát kívánunk végezni:
- a középkori magyar építészeti és épületszobrászati örökség (fennálló épületek, romok és muzeális gyűjtemények) rendszeres dokumentációja, leírása, fotózása, rajzi felmérése;
- leírási módszer kidolgozása a szerkezeti egységek, épületszobrászati elemek és ornamentális formák adatainak és összefüggéseinek rögzítésére;
- egységes katalógus (Thesaurus) megalkotása és publikálása (digitálisan és nyomtatott monografikus kötetsorozat formájában is).
A Thesaurusban olyan emlékek is helyet kapnak, amelynek részletes feldolgozására még nem került sor, az értelmezést ilyen esetben nyitva hagyjuk.
A kutató csoport tagjai:
Havasi Krisztina, művészettörténész
Mag Hella, művészettörténész, régész
Simon Anna, művészettörténész
Sabo Katalin, művészettörténész
Rácz Miklós, építész, régész
Sarkadi Márton, építész
Takács Imre, művészettörténész, a kutatócsoport vezetője